Yıldızlı sofralara gidiyorum ben..

yildizli-sofralarBinlerce yıldır korudun kolladın, huzurla kucak açtın bana. Sen ve ben uzun ve yorucu bir yoldan geldik bir o kadar da keyifli. Sırtımızda binlerce yılın nefesi, yüzlerce uygarlığın el izi ve milyonlarca insanın emeği var. Aşk var, yokluk var, savaş var, umut var, yenilik var, sabır var. Geniş bir coğrafyanın yağmuru, güneşi, bahardan kalma çiçekleri var. Köklü sedir ağaçlarının kokusu, kırmızı eriklerin ekşisi, bir zeytin dalının umudu var dilimlerime. Şimdi büyük yolculuklar var ufukta yıldızlı sofralara gideceğim ben. Sandığımda naftalin kokan, gelecekle buluşturduğum her parçası onbinlerce yıllık dilimlerim var.

Şimdi heyecanlıyım. Yeni sofralar tanıyacağım, yeni tabaklar, yeni renkler. Biliyorum alışık olmadığım tabaklar bana kucak açacak, alışkın olmadığım kokular beni saracak kocaman mutfaklarda. Belki de hiç tanıdık olmadığım parmaklarla ateşe pervane olacağım.

Büyük umutlarım var. Çünkü büyük zenginlikler taşıyorum bavulumda. Binlerce yılın mirası var her dilimimde. Yüzlerce zanaatkarın parmaklarıyla yoğruldu benim her bir parçam. Ben Mevlana’nın sabrıyım zamanımı huzurla bekliyorum sofralar için. Ben Somuncu Baba’nın bereketiyim kocaman sofraları donatacağım. Sabrım Yunus’tan benim ben onun iziyim, her bir lokmamda paylaşacağım yeryüzünün ilk sofrasının lezzetini.

Gücümü geçmişten alıyorum çünkü ben buluştuğum sofraların geçmişiyim.  Ben Hititlerim, ben Lidyalılarım, Ben Bizansım ben Selçukluyum, ben Osmanlıyım ben Anadoluyum. Ben insanoğlunun yeryüzündeki geçmişiyim ve şimdi geçmişten aldığım köklü kültürümü geleceğin yıldızlı sofralarıyla buluşturacağım. Anadolu ekmek kültürü, dünyanın yıldızlı sofraları için şimdi yola çıktı elinin hamuruyla yeryüzü sofralarıyla buluşmaya gidiyor. Şimdi ben geçmişin tohumlarını gelecekle buluşturmaya ustalıkla mühendisliği birleştirip dünya sofralarına Türk ekmek dilimlerini armağan etmeye gidiyorum sabırla, inançla……..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir